Անկարան ձգտում է ստանալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամի կարգավիճակ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուրբաթօրյա աղոթքից հետո, գրում են տեղական լրատվամիջոցները։
«Երբ ասում ենք «աշխարհը հինգից մեծ է», պնդում ենք հետևյալը։ Կան հինգ մշտական ​​և 15 ժամանակավոր անդամներ, ինչպես գիտեք: Այս մշտական ​​անդամների դիրքը նշանակում է, որ նրանք հեշտությամբ կարող են յուրաքանչյուր որոշում կայացնել։ 15 ժամանակավոր անդամներն այստեղ որևէ ազդեցություն չունեն։ Այս հինգ մշտական ​​անդամները ներկայումս այն երկրներն են, որոնք փաստացիորեն կառավարում են աշխարհը»,-նշել է Էրդողանը՝ հավելելով․
«Ներկայումս, որպես Թուրքիա, մենք ձգտում ենք մշտական ​​անդամ դառնալ, սակայն մինչ օրս որևէ  արդյունքի չենք հասել դրանում»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը՝ ընդգծելով, որ Անվտանգության խորհրդի ներկա մշտական ​​անդամները Անկարային չեն ցուցաբերում աջակցություն այս ուղղությամբ։