ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վատթարացման հրատապ քննարկման հարցը
Ստրասբուրգում սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 4-ը կայանալիք Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում  քննարկվելու է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վատթարացող իրավիճակը։
Հարցը ընդգրկված է սեպտեմբերի 30-ի նիստի օրակարգում հրատապ քննարկում «Մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության իրավիճակի վատթարացումը Ադրբեջանում» վերնագրով։
Եթե ​​ օրակարգը հաստատվի, բովանդակային քննարկումները տեղի կունենան հինգշաբթի՝ հոկտեմբերի 3-ին։ Արդյունքների հիման վրա ԵԽ Նախարարների կոմիտեն կարող է ընդունել առաջարկություններ՝ Ադրբեջանի դեմ կազմակերպության նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 24-ին ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ որոշել էր չվավերացնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները։ Այս որոշմամբ Ադրբեջանի պատվիրակությունն առնվազն մեկ տարով հեռացվել է ԵԽԽՎ-ից և կարող է վերադառնալ իր կանոնադրական պարտավորությունները կատարելու դեպքում։ Ադրբեջանական պատվիրակության նկատմամբ քաղաքական պատժամիջոցներ սահմանող որոշմանը կողմ էր քվեարկել 76, դեմ՝ 10 պատգամավոր, ևս 4 խորհրդարանական ձեռնպահ է մնացել։
Ի պատասխան էլ՝ Բաքուն վերջերս հայտարարել էր, որ ԵԽԽՎ անդամներին, որոնք դեմ են քվեարկել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների երկարաձգմանը, արգելվում է մուտք գործել երկիր։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն էլ օրերս Իտալիայում միջազգային համաժողովում հայտարարել էր, թե «այն, ինչ տեղի է ունեցել այս տարվա հունվարին ԵԽԽՎ-ում, հատել է կարմիր գիծը»։
«Անցյալ տարի մենք ամբողջությամբ վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը։ Այսպիսով, անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի տարածքում անջատողականությունն ամբողջությամբ արմատախիլ արվեց։ Մենք այլ բան չենք արել, ինչ փորձում է անել Ուկրաինան։ Ուկրաինան անհաջող փորձում է վերականգնել իր ինքնիշխանությունը՝ չնայած Արևմուտքի հսկայական աջակցությանը։ Մենք ինքներս վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը՝ առանց որևէ աջակցության։ Դրանից բառացիորեն մի քանի ամիս անց ԵԽԽՎ-ն որոշեց մեր պատվիրակությանը զրկել ձայնի իրավունքից։ Այսինքն՝ մեր նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվեցին, քանի որ մենք վերականգնեցինք մեր ինքնիշխանությունը»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի ղեկավարը։
Նա հավելել էր, թե ԵԽԽՎ անդամներին, որոնք դեմ են քվեարկել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունների երկարաձգմանը, անցանկալի անձ հայտարարելու Բաքվի որոշումը համարժեք պատասխան է։
«Եթե ​​փոխեն իրենց որոշումը և վերականգնեն մեր իրավունքը, ապա այս, այսպես կոչված, էմբարգոն կհանվի։ Մեր պատվիրակությունը պետք է վերադառնա, և այդ ժամանակ արգելքը կվերացվի»,- նշել էր նա։