Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն, որը Հայաստանում մասնակցել է «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովին, ֆեյսբուքյան իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից ու խոսել Երևանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների  վերականգնման արդյունքների մասին։
«Այն պահից, երբ մենք վերականգնել ենք  դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Հայաստանի հետ, արդյունքները գալիս են մեկը մյուսի հետևից։ Անցյալ տարի մենք առևտրային ռեկորդ ենք սահմանել։ Հուլիսին գործարկել ենք ուղիղ օդային կապը մեր երկրների միջև, շուտով կստեղծվի տնտեսական համատեղ հանձնաժողովը, և մենք կսկսենք համագործակցությունը ատոմային էներգետիկայի ոլորտում։ Եվրամիությունում մեր նախագահության ժամանակ Հայաստանը 10 մլն դոլարի դրամաշնորհ է ստացել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից։ Վիզային ռեժիմի դյուրացման շուրջ երկխոսությունը սկսվել է երեկ, և նոյեմբերին, մեր նախագահության ընթացքում, կհաստատենք նաև ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ընդլայնման ժամանակացույցը։ Բացի այդ, մենք կվերաբացնենք Հունգարիայի և Հայաստանի դեսպանությունները մեր երկրներում»,- նշել է Սիյարտոն։
Մեկ այլ գրառմամբ էլ նա հայտարարել է, որ Հունգարիան միշտ խաղաղության կողքին է եղել։
«Կովկասի ժողովուրդը նույնպես պետք է վերադարձնի խաղաղ ապրելու իր իրավունքը։ Ուստի Բուդապեշտը պատրաստ է հարթակ տրամադրել հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար»,- գրել է Հունգարիայի ԱԳ նախարարը։