Ադրբեջանը չի աջակցի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին, հայտարարել է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Իտալիայում միջազգային համաժողովի ժամանակ պատասխանելով մոդերատորի հարցերին։
«Մենք Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ մեր հարաբերությունները շատ լավ ենք համարում, մենք աջակցում ենք Ուկրաինայի և բոլոր երկրների ինքնիշխանությանը, բայց, միևնույն ժամանակ, մենք չենք եղել և չենք լինի հակառուսական պատժամիջոցների արշավի մաս»,- ասել է Ադրբեջանի ղեկավարը։
Նա հավելել է, որ Բաքուն պատրաստ է մասնակցել Կիևի և Մոսկվայի միջև հակամարտության կարգավորմանը։ Ալիևը բացատրել է, որ նման միջնորդությունը միանգամայն հնարավոր է, քանի որ Ադրբեջանը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ միասին եղել է ԽՍՀՄ կազմում, և «բազմակողմ կապերը պահպանվում են անձնական շփումների և քաղաքական մակարդակում»։
«Ադրբեջանը կարող է որոշակի դերակատարում ունենալ այս գործընթացում՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հետ հարաբերությունների պրագմատիզմը։ Ես գիտեմ, որ կան շատ ուրիշներ, ովքեր ցանկանում են մասնակցել դրան, մենք պատրաստ ենք»,- հավելել է նա։