Մալիի իշխանությունները հայտարարել են Ուկրաինայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին՝ Ուկրաինայի Պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչության ներկայացուցչի մեկնաբանության պատճառով երկրի հյուսիսում տեղի ունեցած մարտերի վերաբերյալ, որոնք հանգեցրել են մալիացի զինվորների և ռուս վարձկանների զոհվելուն, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Տուարեգ ապստամբները հայտարարում են, որ օրերի ընթացքում կատաղի մարտերի ժամանակ աֆրիկյան երկրի հյուսիսում սպանել են առնվազն 84 «վագներական» վարձկանների և 47 մալիացի զինվորների: Սրանք ռուս վարձկանների ամենածանր կորուստներն են այն բանից հետո, երբ «վագներականները» երկու տարի առաջ միջամտեցին Մալիի հակամարտությանը, որպեսզի օգնեն երկրի զինվորականներին պայքարել ապստամբ խմբավորումների դեմ:
Ուկրաինայի հետախուզության գլխավոր վարչության ներկայացուցիչ Անդրեյ Յուսովը չի հաստատել Կիևի մասնակցությունը ռազմական գործողություններին, սակայն ուկրաինական հեռուստատեսությամբ հուլիսի 29-ին ասել է, որ Մալիի ապստամբները տեղեկություն են ստացել հարձակումն իրականացնելու համար։
«Ապստամբները ստացել են անհրաժեշտ տեղեկատվություն, և ոչ միայն տեղեկատվություն, որը նրանց թույլ է տվել հաջող ռազմական գործողություն իրականացնել ռուս ռազմական հանցագործների դեմ»,- ասել է Յուսովը:
Մալիի զինվորական իշխանությունը հայտարարել է, որ ցնցված են նրա խոսքերից: Երկրի անցումային կառավարությունը որոշել է անհապաղ խզել դիվանագիտական հարաբերությունները Ուկրաինայի հետ։ Ըստ Մալիի իշխանությունների՝ Յուսովն «ընդունել է Ուկրաինայի մասնակցությունը զինված ահաբեկչական խմբավորումների վախկոտ, դավաճանական և բարբարոսական հարձակմանը, որը հանգեցրել է Մալիի պաշտպանության ուժերի անդամներին», մեջբերում է Reuters-ը:
«Ուկրաինայի իշխանությունների կողմից ձեռնարկված գործողությունները խախտում են Մալիի ինքնիշխանությունը, դուրս են գալիս օտարերկրյա միջամտության շրջանակներից, ինչն ինքնին դատապարտելի է, և հանդիսանում են ակնհայտ ագրեսիա Մալիի դեմ և աջակցություն միջազգային ահաբեկչությանը»,- ասվում է Մալիի կառավարության հայտարարությունում:
Կիևի դեմ բողոքի հայտարարություններ ավելի վաղ հնչել են աֆրիկյան այլ երկրներում։ Սենեգալի արտաքին գործերի նախարարն ուրբաթ կանչել է Ուկրաինայի դեսպան Յուրի Պիվովարովին՝ դեսպանատան էջում տեղադրված տեսանյութի պատճառով, որում, նախարարի խոսքով, դեսպանը «միանշանակ և անվերապահ աջակցություն է հայտնում ահաբեկչական հարձակմանը»:
Կիևը պաշտոնապես չի մեկնաբանել հարաբերությունները խզելու՝ Մալիի որոշումը։ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ գերատեսչության ղեկավար Դմիտրի Կուլեբան շրջագայության է մեկնել Աֆրիկա։ Նա կայցելի երեք երկիր՝ Մալավի, Զամբիա և Մավրիկիոս՝ քննարկելու «փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը» և Ուկրաինայի համար արդար խաղաղությունը վերականգնելու ջանքերը։