Եվրոպայի խորհրդի Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման կոմիտեն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի վերաբերյալ, որն անդրադառնում է կոմիտեի հետ Ադրբեջանի իշխանությունների համագործակցության մշտական ​​բացակայությանը:
«Հրապարակային հայտարարություն անելու այս բացառիկ որոշման հիմքում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կոմիտեի հետ համագործակցությունից բացահայտ հրաժարումն է։ Կոմիտեն իրական փորձեր կատարեց կառուցողական երկխոսության մեջ մտնելու Ադրբեջանի իշխանությունների հետ՝ լուծելու այն խնդիրները, որոնք ընկած են հիմքում: CPT-ն իր զեկույցներում մանրամասնել է, որ շարունակում է մեղադրանքներ ստանալ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից դաժան վերաբերմունքի և նույնիսկ խոշտանգումների մասին: Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարության կողմից որևէ քայլ չի ձեռնարկվել՝ իրականացնելու կոմիտեի երկարամյա հանձնարարականները՝ դադարեցնելու նման գործելակերպը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, պատասխան չի ստացվել կոմիտեն նախագահի նամակներին, որոնցում նա խնդրել է նպաստել երկխոսությանը Բաքվում բարձր մակարդակի բանակցությունների միջոցով կամ նույնիսկ Ադրբեջանի իշխանություններին այցի մասին ծանուցելուց հետո:
«Սա Կոնվենցիայի հիմնարար և աննախադեպ խախտում է»,- նշում է հանձնաժողովը։
Ասվում է, որ հաշվի առնելով վտանգված հարցերի լրջությունը՝ կապված իրավապահների կողմից ձերբակալված անձանց վատ վերաբերմունքի և նույնիսկ խոշտանգումների հետ, կոմիտեն նաև որոշել է հրապարակել 2022 թվականին Ադրբեջան կատարած ժամանակավոր այցի մասին զեկույցը՝ որպես հրապարակային հայտարարության հավելված։
«Կոմիտեն հույս ունի, որ համագործակցության բացակայությունը չի հանգեցնի Ադրբեջանի իշխանությունների հետ հարաբերությունների մշտական ​​խզման։ CPT-ն պատրաստ է աջակցել իշխանություններին՝ վճռական քայլեր ձեռնարկելու հիմնարար արժեքների պահպանման համար, որոնց հավատարիմ է Ադրբեջանը որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր։ Իր լիազորությունների իրականացման ընթացքում կոմիտեն լիովին հավատարիմ է այդ նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունների հետ երկխոսություն ծավալելուն»,- ասվում է հայտարարության մեջ։