ԲԴԽ-ն նպաստում է, որպեսզի գործադիր իշխանության ազդեցությունը դատական իշխանության վրա ավելի ռեալ լինի․ Զորայր Հարությունյան․ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Սկսած 2019 թվականից դատավորների նկատմամբ հարուցվող կարգապահական վարույթների թիվը կտրուկ աճել է: Միայն 2023 թվականի ընթացքում Բարձրագույն դատական խորհուրդը 7 դատավորի լիազորություն է դադարեցրել։
Առհասարակ ի՞նչ խնդիրներ կան դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարուցման, դրանց քննության և ԲԴԽ-ի կողմից կայացվող որոշումների գործընթացում, որտեղից են գալիս այս խնդիրները և ինչպես լուծել դրանք։ Թեմայի վերաբերյալ զրուցել ենք փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Զորայր Հարությունյանի հետ։
«Վարույթների մեծամասնությունը թիրախավորում է կոնկրետ դատավորների, հիմքում ոչ թե իրական կարգապահական խախտումներ են, այլ դրանք հետապնդում են դատավորներին խոսքի համար պատժելու, վախի մթնոլորտի տարածման նպատակ կամ հանդիսանում են այլ դատավորների վրա ազդեցություն գործադրելու միջոց»,- նման համոզմունք ունի Հարությունյանը: