Կիրանց գյուղի կենտրոնում բնակիչները քննարկում են սահմանազատման վերաբերյալ արձանագրության ստորագրումից հետո ստեղծված իրավիճակը։ Այսօր մարզպետ Հայկ Ղալումյանը գյուղացիներից մի քանիսի մասնակցությամբ փակ հանդիպում է ունեցել, որտեղ մարզպետը, ըստ բնակիչների, ասել է, թե կայացված որոշումները փոփոխությունների ենթակա չեն։
Ըստ կիրանցեցիների՝ մարզպետը խոսել է այն բնակիչների գումարային փոխհատուցումից, որոնց գույքերը սահմանազատումից հետո հայտնվում են ադրբեջանական կողմում։ Գյուղացիներն ասում են՝ դեմ են առաջարկին՝ նշելով, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչները և սահմանազատման պատասխանատուները դեռ ամիսներ առաջ հավաստիացրել էին, որ սահմանազատման գործընթացը տեղի կունենա հօգուտ գյուղացիների։
Կիրանցում պնդում են, որ այն 3 զգայուն կետերում, որոնց մասին անցած շաբաթ խոսում էր վարչապետը, սյուները տեղադրվել են՝ ոչ նպաստավոր իրավիճակ ստեղծելով։ Դրա հետևանքով առնվազն երկու տուն, գյուղի կամուրջն ու մեկ շինություն անցնում են Ադրբեջանին։