Հույն գործընկերոջ հետ քննարկվել է Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ ձևաչափով համագործակցությունը, հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի հետ համատեղ ասուլիսի ժաման
Պապիկյանն ընդգծել է, որ Հայաստան- Հունաստան համագործակցության համատեքստում իր ուրույն տեղն ունի պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը։
Ռազմական գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ համագործակցության ավանդական ոլորտներից են ռազմական կրթությունը, անձնակազմերի վերապատրաստումը, փորձի և տեղեկատվության փոխանակումը, ռազմաքաղաքական խորհրդատվությունները.
«Այն իրականացվում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով, որոնց մի մասն ավանդական բնույթ են կրում և իրականացվում են Հայաստանի անկախացումից հետո երկու երկրների միջև ձևավորված պաշտպանական բնագավառում համագործակցության հենց սկզբից։ Իսկ մյուս մասը պայմանավորվածությունների արդյունքում ձևավորված նոր ոլորտներ են»,-ասել է ՊՆ նախարարը։