Նախընտրական թոհուբոհ սկսելով՝ Ալիևը ուզում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից ավելի հեշտ խուսափել․ Հովսեփ Խուրշուդյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Արդեն հայտնել ենք, որ Ադրբեջանն այսօր հայտարարել է արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին։ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել, ըստ որի՝ արտահերթ նախագահական ընտրությունները տեղի են ունենալու 2024 թվականի փետրվարի 7-ին։ Ըստ ժամանակացույցի՝ Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունները պետք է տեղի ունենային 2025 թվականին։
«Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանում արտահերթ ընտրությունների մասին հայտարարումը տեղի ունեցավ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի հետ հանդիպելուց մեկ օր անց։ Ըստ քաղաքագետի՝ այս երկու իրադարձություների կապը գտնելով պարզ կլինի արտահերթ ընտրությունների նպատակը։
Հովսեփ Խուրշուդյանը նաև չի բացառում, որ հնարավոր է՝ այնպիսի ճնշում կա Արևմուտքից, որ Ադրբեջանի նախագահը խաղաղության պայմանագրից խուսափելու այլ ելք չի տեսնում, քան իշխանությունը տիկնոջը կամ այլ վստահելի անձի փոխանցելը։