ՀՀ-ն շանս ունի՝ ԵՄ անդամության թեկնածու դառնալ․ ՌԴ-ից կախվածության նվազեցումը կհեշտացնի գործընթացը. Խուրշուդյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանում երբեմն թերագնահատում են Եվրամիությունում առկա միտումներն ու ցանկությունը ԵՄ-ի ընդլայնման հետ կապված։ ՀՀ-ի եվրոպական հեռանկարին նվիրված բրյուսելյան քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը։
«Անցյալ տարի Գերմանիայի վարչապետը հռչակեց 27+3+6 բանաձևը Եվրամիության ընդլայնման նոր փուլի։ Այսինքն՝ դրանք լինելու են առկա 27 պետությունները, Արևելյան գործընկերության ասոցացված երեք երկրները՝ Ուկրաինան, Մոլդովան և Վրաստանը, և 6 Բալկանյան երկրները։ Դա ԵՄ մակարդակով դեռ որոշում չի դարձել, բայց պատահական չեմ համարում դրա հռչակումը»,- ասաց նա։
Ըստ Խուրշուդյանի՝ Հայաստանը բոլոր շանսերն ունի այդ եռյակի մեջ մտնելու և այն քառյակ դարձնելու։
«Եթե մենք ավելի արագացված այդ գործընթացում փորձենք ներգրավվել։ Մանավանդ, որ իր չափանիշներով և ցուցանիշներով Հայաստանն ավելի առաջ է, քան այդ երեք երկրները»,- շեշտեց բանախոսը։