ՀՀ-ն պետք է ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ սերտ գործակցություն վարի զինված ուժերի, հետախուզության ոլորտում․ Գուրգեն Սիմոնյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ժամանակն է, որ Հայաստանում Զինված ուժերի, Պաշտպանության նախարարության համատեքստում, նաև հետախուզական մարմինների ձևավորման համատեքստում ՀՀ կառավարությունը մոտենա նոր համակարգերի կառուցակարգմանը, կարծում է քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը։
«Այս առումով ուշագրով կլինի, եթե ՀՀ-ն սերտ համագործակցություն ծավալի արևմտյան երկրների հետ, մասնավորապես, ԵՄ պետությունների և ԱՄՆ-ի հետ, որպեսզի կարողանանք նրանք առաջադեմ մոտեցումներն ու ռազմավարական հետազոտությունների գլխավոր հիմունքները նաև փոխառենք մեր երկրում, որովհետև ՀՀ-ն նորանկախ է, մեր պետականության ժամանակահատվածն այդքան հարուստ չէ, որպեսզի կարողանանք անվտանգային համակարգում ավելի ռացիոնալ և պրագմատիկ քաղաքականություն մշակենք»,- նշում է Սիմոնյանը։
Ըստ նրա՝ պետք է փաստենք, որ ժամանակները փոխվում են, և այժմ մենք ապրում ենք մի իրողությունում, որը կարելի է անվանել վերարժևորումների ժամանակահատված։