Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 22-ից 24-ը կմեկնի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (ԱՄԷ)՝ հանդիպելու գործընկերների հետ և զարգացնելու Կանադա-ԱՄԷ երկկողմ հարաբերությունները, իսկ հոկտեմբերի 25-ից 27-ը կլինի Հայաստանում՝ խորացնելու Կանադա-Հայաստան երկկողմ կապերը։
Նշվում է, որ Ժոլին Երևանում նախարար Արարատ Միրզոյանի, Հայաստանի վարչապետի և նախագահի հետ կքննարկի Կանադայի և Հայաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները։
«Նա պաշտոնապես կբացի Կանադայի նոր դեսպանատունը, որը թույլ կտա ամրապնդել երկկողմ կապերը և մեծացնել Կանադայի աջակցությունը հայկական ժողովրդավարությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նախարարը նաև քննարկելու է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում Ադրբեջանի վերջին ռազմական գործողության հետևանքով տեղահանված հազարավոր քաղաքացիական անձանց հրատապ կարիքները հոգալու ուղիները։
Մելանի Ժոլին նաև այցելելու է  Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915  Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակին և «վերահաստատելու Կանադայի հանձնառությունը՝ պայքարելու ժխտողականության կամ ռևիզիոնիզմի ցանկացած ձևի դեմ»:
«Հայաստանը նաև Կանադայի կարևոր գործընկերն է Կովկասյան տարածաշրջանում, և մենք կշարունակենք աշխատել հայ պաշտոնյաների հետ՝ պաշտպանելու մարդասիրական լիարժեք հասանելիությունը և ապահովելու մարդու իրավունքների հարգումը տարածաշրջանում»,-ասել է Մելանի Ժոլին։