Ստրասբուրգում` Եվրոպական խորհրդարանում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ, որից հետո նրանք հանդես են եկել հայտարարություններով և պատասխանել լրագրողների հարցերին։
Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլա – Քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմը մեկնարկում է այն ժամանակ, երբ անդամ պետությունները համախմբում են ռեսուրսները, որպեսզի ապահովեն, որ մարդասիրական ճգնաժամը հաղթահարվի: Ինչպես վարչապետը նաև նշեց, մենք խոսում ենք 100 հազար անձի տեղաշարժի մասին` Լեռնային Ղարաբաղից դեպի Հայաստան: Սրտաճմլիկ է տեսնել պայմանները, որոնցում իրենք հայտնվել են, և շատ ոգևորող է տեսնել, ինչպիսի պայմաններում են իրենց ընդունել երկրում, որտեղ իրենք պաշտպանության կարիք ունեն: Իհարկե, կխոսենք մարդկանց խաղաղության պայմաններում ապրելու և տարածքային ամբողջականության մասին:
Ինչ վերաբերում է ռեսուրսներին, ես խոսել եմ պատասխանատու հանձնակատարի հետ և այն փաստի մասին, որ կպահանջվի լրացուցիչ բյուջետային աջակցություն: Մարդասիրական գործիքներ պետք է հավաքվեն, որպեսզի աջակցություն ցուցաբերվի հարկադիր տեղահանված մարդկանց: Շնորհակալություն: