Մոսկվան նախկինի պես կարևոր միջնորդ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման վերջնականացման համար։ Տրամաբանական կլիներ, եթե դա տեղի ունենար ռուսական հարթակում։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Լսել եք նախագահի խոսքը, մենք պատրաստ ենք մեր հարթակը տրամադրել։ Նախագահը խոսել է մեր պատրաստակամության մասին՝ սկզբում կազմակերպել նախարարական մարաթոն, եթե պահանջվի ոչ մի օրով, այլ մի քանի օրով արդյունքի հասնելու համար»,- ասել է Պեսկովը։
Նա նշել է, թե Մոսկվան շարունակում է մնալ շատ կարևոր միջնորդ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակի կարգավորման վերջնականացման համար։
«Իհարկե, տրամաբանական կլիներ, եթե այդ ամենն այս կամ այն ​​կերպ լիներ ռուսական հարթակում։ Բայց ընտրությունը, իհարկե, Բաքվին ու Երևանինն է։ Բաքուն բավական կառուցողական դիրքորոշում ունի այս հարցում, Երևանը դեռ ամբողջությամբ չի կողմնորոշվել, մենք սպասում ենք արձագանքի»,- ասել է Պեսկովը։
Հավելենք, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հայտարարել էր, թե Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը և կարող է բանակցությունների համար կողմերին ընդունել Մոսկվայում։