Աղդամի ճանապարհի հետ կապված քննարկումները  ՀՀ իշխանությունների տիրույթում չեն։ Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ առանձին կետ կա նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մեջ, ըստ որի՝ Լաչինի միջանցքում՝ 5 կմ երկայնքով տարածքում պետք է առաքելություն իրականացնեն ռուս խաղաղապահ ուժերը, և Լաչինի միջանցքը պետք է անխոչընդոտ բաց լինի երկու կողմի և՛ հումանիտար բեռների, և՛ մարդկանց տեղաշարժի համար։ Այս կետը իրականություն չի դարձել, և սրան այլընտրանք չի կարող լինել, որովհետև գոյություն ունի հայտարարություն, որի տակ ստորագել են Հայաստանի վարչապետը, Ռուսատանի և Ադրբեջանի ղեկավարները։
Իսկ Աղդամի ճանապարհի հետ կապված որևէ պայմանավորվածության և համաձայնության վերաբերյալ հարցերը պետք է ուղղել ԼՂ իշխանություններին։ Այդ քննարկումները և որոշումները չեն գնտվում ՀՀ իշխանությունների տիրույթում»,- նշեց Հովհաննիսյանը: