Երեկ Լաչինի միջանցքում տեղադրված ապօրինի անցակետից արցախցի երեք երիտասարդների առևանգումից հետո բազաթիվ քաղաքացիներ հավաքվել էին Ստեփանակերտի հրապարակում և իշխանություններից հստակ գործողություններ էին պահանջում, որից հետո էլ Արցախի խորհրդարանում հրավիրվել էր փակ նիստը։
Քննարկմանը մասնակցել են Արցախի իշխանության ներկայացուցիչները, պատգամավորներ, նախկին նախագահները։
Անդրադառնալով այս դիտարկմանը՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ Արցախում իրավիճակը շատ մոտ է կրիտիկական իրավիճակին՝ բոլոր առումներով։
«Քննարկվում են կոնցեպտուալ մոտեցումները․ առաջինը՝ Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցություններին են վերաբերում՝ միջազգային երաշխիքներով ու միջնորդներով կամ առանց դրանց։
Մյուս մոտեցումն այն է, որ տպավորություն են փորձում ստեղծել, թե Արցախում իրավիճակի հանգուցալուծման համար էֆեկտիվ լուծումներ չկան, քանի որ բոլորը միասին չեն կարողանում որոշում կայացնել»։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Արայիկ Հարությունյանը պատրաստ է հրաժարական տալ Արցախի նախագահի պաշտոնից, Աբրահամյանը կարծիք հայտնեց, որ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը կարող է փախուստ դիտվել։