Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տովիո Կլաարի հետ, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Բաքվում կայացած հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության միջնորդությամբ բանակցությունների ներկա վիճակի և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Բայրամովը ևս մեկ անգամ ուշադրություն է հրավիրել խաղաղ համաձայնագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման քննարկումներին, ինչպես նաև սահմանների սահմանազատման հարցում ադրբեջանական կողմի դիրքորոշմանը։
Կլաարն իր հերթին ԵՄ-ի աջակցությունն է հայտնել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացին ու հայտարարել, որ Բրյուսելը  ջանք չի խնայի այս ուղղությամբ շարունակելու երկու երկրների ղեկավարների միջև ապագայում շփումները»։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Տոյվո Կլաարը բանակցություններ էր անցկացրել Երևանում։