Շոյգուն խոստովանեց՝ ՀԱՊԿ-ն ուզում է ՀՀ մտնել՝ ԵՄ-ին դուրս մղելու նպատակով․ նրանց փորացավը մեր անվտանգությունը չէ․ Արմեն Հովհաննիսյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը այսօր չի մեկնել Մինսկ և չի մասնակցել ՀԱՊԿ ՊՆ-ների նիստին։ Շոյգուն է հիշել, որ Հայաստանն իրենց դաշնակիցն է, կազմակերպության անդամ, և որ ՀԱՊԿ-ի համատեղ օպերատիվ-մարտական գործունեությանը ՀՀ-ի մասնակցությունը կարևոր է։
Երևանը չեղարկել էր ՀԱՊԿ-ի զորավարժությունը Հայաստանի տարածքում։ Բացի այդ, ՀԱՊԿ-ը չի աջակցել ՀՀ-ին՝ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիաները հետ մղելու համար։
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Հովհաննիսյանը Factor TV-ին տված հարցազրույցում ասում է, որ իշխանությունը որոշել է՝ ՀՀ-ն ՀԱՊԿ-ից դուրս կգա։
«ՌԴ-ն մի զենք ունի մեր դեմ՝ Ադրբեջանի ռազմական ճնշումը։ Սպառնալիքով չխոսե՛ք ՀՀ-ի հետ, այսօր մեզ հետ խոսում են՝ «չեմ սպանի» ձևաչափով, ինչին սովորել ենք, ասում են՝ Արարատից չխոսենք, թուրքերը ձեռք չեն տա, ՀԱՊԿ-ից դուրս չգանք, ՌԴ-ն չի հարձակվի։ Պատրանք է դա։ ՀԱՊԿ-ն միայն վնասում է ՀՀ-ին՝ մեր զենքը ՌԴ-ն չի տալիս, ուրիշները խոչընդոտ ՀԱՊԿ-ին են համարում, որ մեզ զինեն։ Դուրս գալու պահը երբեք այսքան բարենպաստ չի եղել», – ասաց վերլուծաբանը։