Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ծառայողական խորհրդակցություն։ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդմամբ՝ հանդիպմանը մասնակցել են փոխնախարարներ, զորահրամանատարներ, գերատեսչության գլխավոր վարչությունների ղեկավարներ։
Խորհրդակցության ժամանակ վերլուծվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին, ինչպես նաևԼՂ-ում տիրող օպերատիվ իրավիճակը, քննարկվել է օրերս Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հերթական ագրեսիան Հայաստանի դեմ։
Հասանովը համապատասխան պաշտոնյաներին հանձնարարել է շարունակել «կոշտ արձագանքման միջոցներ ձեռնարկել հնարավոր զինված միջադեպերին»։ Հասանովը կարևորել է ցամաքային զորքերի, ռազմաօդային ուժերի, հրթիռային և հրետանային զորքերի, հատուկ նշանակության ուժերի և այլ զորամասերի օպերատիվ պլանների հստակեցումը, ինչպես նաև՝ ինտենսիվ վարժանքների և զորքերի պատրաստման որակի հետագա բարելավումը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-12-ը Ադրբեջանի զինված ուժերը  հերթական ագրեսիան էին ձեռնարկել ՀՀ նկատմամբ Սոթքի ուղղությամբ,  սակայն Հայաստանի ԶՈՒ-ն պատասխան գործողություններ էր ձեռնարկել։