2023թ․ փետրվարին Շվեդիան ստանձնել է ԵՄ խորհրդի նախագահությունը։ Այս մասին այսօր Եվրոպայի օրվան և Եվրոպական միություն – Հայաստան հարաբերություններին նվիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը։
Դեսպանը նաև թվարկեց Հայաստանում կազմակերպվող Եվրոպայի օրվա տարեկան տոնակատարությունների միջոցառումները։
«Շվեդիան մեծապես աջակցում է խաղաղության բանակցություններին․․․ Մենք սերտ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի պաշտոնյաների հետ հուսով ենք, որ շարունակական դիվանագիտական ջանքերը կնպաստեն խաղաղության բանակցություններում առաջընթացին՝ ապահովելով համակողմանի լուծումներ հակամարտության համար»,- ընդգծեց դեսպանը։
Պատրիկ Սվենսոնը հավելեց, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության տիրույթում նաև շվեդ դիտորդներ կան։ Դեսպանը ընդգծեց, որ Շվեդիան գործում է Արևելյան գործընկերության փոխգործակցության տիրույթում և հավելեց, որ այս գործընեկերությունը դեռ չափազանց ակտուալ է։ նա նաև նշեց, որ
Շվեդիան աջակցում է ՀՀ- ԵՄ համաձայնագրի իրականացմանը։