«Խելացի պետության մեջ, եթե լինում են այլ երկրների գործակալներ, բայց ոչ թե միանգամից հայտնում են այդ գործակալների մասին, այլ փորձում են այդ գործակալների հետ աշխատել և այդ ամենն ուղղել հակառակ կողմի վրա»,- այս մասին այսօր «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով իշխանության ներկայացուցիչների կողմից պարբերաբար հնչող հայտարարություններին 5-րդ շարասյան, դասալիքների ու օտարերկրյա գործակալների մասին։
«Եթե կա հինգերորդ շարասյուն, կան դավաճաններ, թող ներկայացնեն՝ ովքեր են։
Այն, որ պարտությունը տեղի է ունեցել այս իշխանության օրոք, իրավիճակի համար պատասխանատու են ՀՀ իշխանության բոլոր թևերը՝ և գործադիր, և օրենսդիր մարմինները՝ ընդ որում և նախկին և ներկա, դա միանշանակ է, որովհետև պետք է ժողովրդին համախմբեիին և միասին մեր պետությունը դնեին ռազմական ռելսերի վրա, այն, որ իրենք պետք է մեր բանակին թիկունք կանգնեին, շարունակական դարձնեին մեր բանակի համալրումը, միանանշանակ է։
Դատաիրավական ամբողջ համակարգը պատերազմի ժամանակ մատը մատին չի խփել օրինականություն հաստատելու համար, դա էլ է միանշանակ»,- նշեց Օհանյանը։
Նշենք, որ այսօր էլ ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը «Հաղթանակ» զբոսայգում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով այս թեմային՝ նշել է․ «5-րդ շարասյուն կար ու ենթադրում եմ՝ հիմա էլ կա, բայց կգա ժամանակը, երբ մեր հասարակությունը կստանա իրեն հուզող բոլոր հարցերի պատասխանը, հստակ կիմանա՝ ովքեր են 5-րդ շարասյան ներկայացուցիչները, ում պատճառով ու ինչի պատճառով պարտվեցինք ու պարտության հանգամանքները ոնց սկսվեցին ու ոնց ավարտվեցին»։