Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ)` Հարցումների հետազոտության կենտրոնի նոր համապետական հարցման արդյունքները 1 513 անձի շրջանում ցույց են տալիս, որ որ հարցվածների 64 տոկոսը ոչ մի քաղաքական գործչի չի վստահում․ 14 տոկոսի համար վստահելի է եղել Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ երկրորդ ամենավստահելի գործիչը Արարատ Միրզոյանն է՝ 3 տոկոսով։
«Ո՞ր կուսակցությանը կամ դաշինքին կտայիք Ձեր ձայնը, եթե Խորհրդարանական ընտրությունները անցկացվեին հաջորդ կիրակի» հարցին 30 տոկոս մեծամասնությունը պատասխանել է՝ չի մասնակցի քվեարկությանը։ Հարցվածների 21 տոկոսը նշել է «Քաղաքացիական պայմանագիրը», իսկ 5 տոկոսը՝ «Հայաստան դաշինքը»։
Անապահովության զգացում, անհանգստություն, վախ ապագայի համար․ Հայաստանի բնակչության 35 տոկոսի մոտ գերակշռում են այսպիսի տրամադրությունները։ Հարցվածների 26 տոկոսը նշել է, որ հույս ունեն՝ ապագան որոշ չափով ավելի լավը կլինի, իսկ 20 տոկոսը պատասխանել է՝ լիակատար հիասթափություն, հավատի բացակայություն ցանկացած բարելավման հանդեպ։