«133 տարվա պատմություն ունեցող կուսակցությանը գնահատական են տալիս մարդիկ, որոնք 133 ամսվա քաղաքական որևիցե մի կենսագրություն չունեն, այս կամ այն կուսակցություններից դուրս պրծնելով՝ հանգրվանել են քաղաքական իշխանության այս թիմում: Ճիշտ չի մի կուսակցության մասին խոսել, որը մեծ ճանապարհ է անցել, ազգային կուսակցություն է»,- ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը դատապարտեց ապրիլի 20-ին ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպը, ինչպես նաև բռնության դեպքերը կանանց ու աղջիկների նկատմամբ։
Պաշտպանության նախկին նախարարն անդրադարձավ նաև 44-օրյա պատերազմին՝ հայտարարելով․ «Հայկական բանակն ի վիճակի էր պաշտպանել մեր հայրենիքը վերջին պատերազմի ժամանակ։ Բանակին թիկունք էր պետք կանգնել»։
«Ընդ որում՝ ասեմ, որ այն ճեղքումը, որը տեղի է ունեցել, և այդ ուղղությամբ ադրբեջանական բանակը հասել է մինչև Շուշի, մինչև Հայաստան և այլն, այդ ճեղքումը տեղի է ունեցել այն պատասխանատվության գոտում, որի հիմնական պատասխանատուն գերագույն գլխավոր հրամանատարն է։ Եվ իրենք պետք է ստեղծեին հրամանատարություն ու պաշտպանությունը կազմակերպեին»,- ընդգծեց Օհանյանը։