Պուտինն ընդունե՛լ է՝ ՌԴ-ն հայերի դեմ հանցագործություն է արել․ ի՞նչ եղավ ռեաբիլիտացիայի քո հրամանը․ Ազատ Արշակյան. ՏԵՍԱՆՅՈւԹ
Հարձակվելով Ուկրաինայի վրա՝ ՌԴ նախագահ Պուտինը կասկածի տակ դրեց Ուկրաինա պետության գոյության իրավունքն ինքնին, ասաց, թե Ուկրաինան արհեստական ստեղծված պետություն է, թե Լենինն ու նրա համախոհներն են ստեղծել Ուկրաինան՝ տարածշքներ պոկելով ՌԴ-ից․ Ուկրաինան այսօր իրավամբ կարելի է անվանել «Վլադիմիր Իլյիչ Լենինի անվան Ուկրաինա»,- ասել է Պուտինը։ Կարծես ՌԴ-ն սկսել է ուկրաինական սցենարը կիրառել ՀՀ-ի պարագայում ևս։ ՌԴ-ի իշխող «Եդինայա Ռոսսիյա» կուսակցության պատգամավոր Եվգենի Ֆեոդորովը ասել է, թե Հայաստանը ԽՍՀՄ-ից ապօրինի է դուրս եկել, քանի որ չի ավարտել ընթացակարգը, թե այդ պատճառով Երևանը Մոսկվայի դաշնակից համարվելու իրավական հիմքեր չունի, թե ՀՀ-ն վիճելի տարածք է։ Նրա փորացավը ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին ՀՀ մասնակցելն է։
Հասարակական գործիչ, նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանին Factor TV-ի հարցազրույցում հարց տվեցինք՝ ի՞նչ վտանգներ է պարունակում սա ՀՀ-ի համար։
«ՌԴ-ն ասում է՝ ՀՀ-ն իմ ճորտն է, սա լուրջ հայտարարություն է ՀՀ-ի դեմ։ Բանտարկե՛ք այդ ռուս պատգամավորին, եթե Կրեմլի կարծիքը չէ։ Մատ են թափ տալիս, թե իրավունք ունեն մեզ պատժել, ՌԴ-ն ինքն իրեն արտոնյալ է համարում։ Թող ՌԴ-ն զգուշանա մեզնից։ Ըստ ՌԴ-ի՝ ԼՂ-ի հայերն ինքնորոշման իրավունք չունեն, ԱՄՆ-ն ասում է՝ ունի՛։ Լավրովի ասածն է՝ ԼՂ-ն Ադրբեջան է։ Լավրովն ամաչո՞ւմ է, որ հայ է, թող ասի», – ասաց Ազատ Արշակյանը։