«Դա այնքան անհեթեթ տեղեկություն է, ո՞նց կարող է նման բան լինել»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր զեկույցում նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը լրտեսական ծրագրեր է օգտագործել լրագրողներին, այլախոհներին և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ակտիվիստներին գաղտնալսելու համար:
«Դա այնքան անհեթեթ տեղեկություն է, սխալվել է Freedom House-ը… Ինչ վերաբերում է գաղտնալսումներին և հետապնդումներին, ես հիշում եմ, որ մի շրջան կար, երբ ընդդիմադիրներն ինչ-որ SMS-ներ էին հրապարակում, ասելով, որ իշխանությունը մեր դեմ ինչ-որ ծրագիր է օգտագործում: Ես ուղղակի հարկ չհամարեցի, որ իմ ու իմ ընտանիքի անդամների հեռախոսների «սքրինշոթերը» հրապարակեմ, որ այդ նույն SMS-ներից ստացել ենք նաև մենք»:
Անդրադառնալով Freedom house-ի այլ դիտարկումներին, թե իշխանությունը խոսում էր բիզնեսը քաղաքականությունից տարանջատելու մասին, բայց 2 գործարար իշխող խմբակցության անդամ են, անկախ կառույցներում՝ ԲԴԽ և ԿԸՀ, նշանակված են նախկին ՔՊ-ականները, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց. «Մենք նաև որոշակի քաղաքական պատասխանատվություն ենք ստանձնել, և այդ պատասխանատվությունը պետք է կրենք մինչև վերջ: Եթե դուք ասեք, որ Հայաստանում ընտրությունները կեղծվում են, ես դա կհամարեմ փաստ, դուք ասում եք՝ կուսակցության նախկին անդամն է այնտեղ գործուղվել, գործուղվել է՝ որպես երաշխիք, որ ընտրությունները չեն կեղծվի, որովհետև մենք, այդ թվում՝ 2021 թվականի ընտրություններում, տեսել ենք ընտրությունների արդյունքները կեղծելու փորձեր, իսկ ընտրությունների արդյունքները և ժողովրդավարությունը մեզ համար ռազմավարություն է:
Ինչ վերաբերում է դատական համակարգին, մինչև այդ փաստը, մեզ ասում էիք՝ բա դուք դատական համակարգում բարեփոխումներ էիք խոստանում, խոստանում էիք, որ էս կլինի, էն կլինի, բա ինչի՞ այդ ամեն ինչը չեղավ: Հենց որ մենք 4 տարի չարչարվում ենք և դեռ շարունակում ենք չարչարվել ու դեռ երկար շարունակելու ենք չարչարվել, որ Հայաստանում իրոք անկախ դատական համակարգ լինի, ասում եք՝ ձեր նախկին կուսակցականն է, բա ո՞ւմ նախկին կուսակցականը լինի: Բա մենք էդ էինք ասում, 2018-ից այդ գիծն ենք տանում, որ դատական համակարգը պետք է լինի անկախ, ու շարունակում ենք այդ գիծը տանել առաջ:
Ես էլ հակառակ վիճակագրությունը բերեմ, որ նույն Եվրոպական միության զեկույցների համաձայն՝ «Արևելյան գործընկերության» երկրների շարքում Հայաստանը բացարձակ առաջատար է անկախ դատական համակարգի ոլորտում, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, խոսքի ազատության պաշտպանության ոլորտում, կոռուպցիայի դեմ պայքարում, և այդպես շարունակ»: