Կոստանյանը՝ Իրանի կողմից պատերազմը կանխելու մասին․ Լավրով-Բայրամով զրույց՝ Լաչինի հարցով․ Լուրեր
01.02.2023 | 13:30- Հայկական հետախուզության տվյալներով՝ 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը նախատեսում էր Հայաստանի սահմանների վրա իրականացնել ավելի լայնամասշտաբ հարձակում, քան եղավ։ Այս մասին Հայաստանի ԱԳ նախարարի նորանշանակ տեղակալ Վահան Կոստանյանը հայտարարել է Ալ-Մոնիտորի հետ զրույցում։ Ըստ Կոստանյանի՝ պաշտոնական Թեհրանի հայտարարությունները և գործողությունները օգնել են դադարեցնել էսկալացիան։
- Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ ՌԴ ԱԳՆ հաղորդմամբ`կողմերը շարունակել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղիների քննարկումը։
- Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հերթական անգամ սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին՝ նշելով, թե իրենց պատկերացրած գործողությունների դեպքում Հայաստանը «դեռ կարող է կանխել նոր ողբերգությունները»։ Ադրբեջանի իշխանությունները արդեն 52-օրն է շարունակում են փակ պահել Լաչինի միջանցքն ու հումանիտար ճգնաժամը խորացնել Արցախում։