Շնորհակալություն ենք հայտնում Ֆրանսիային գործադրած ջանքերի համար․ ՀՀ դեսպանը՝ Հայաստան ԵՄ նոր առաքելություն ուղարկելու մասին
Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Ֆրանսիային՝ Հայաստան ԵՄ մշտական քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու որոշման հարցում նշանակալի ջանքեր գործադրելու համար․թվիթերի իր էջում գրել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
«Մենք ուրախ ենք, որ Ֆրանսիան կմասնակցի ԵՄ-ի այս առաքելությանը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղությանը, կայունությանը և անվտանգությանը նպաստելու նպատակով»,- գրել է դեսպանը։
Նշենք, որ մինչ այդ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Կատրին Կոլոնան սոցցանցի իր էջում գրել էր․«Հայաստան, Ադրբեջան․ այս որոշումը շատ կարևոր է, և Ֆրանսիան հաճույքով կմասնակցի եվրոպական այս առաքելությանը»։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խորհուրդը երեկ համաձայնություն է ձեռք բերել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն հիմնելու հարցում՝ Համընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության (CSDP) շրջանակում: Առաքելության նպատակն է՝ նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, տեղում վստահության ձևավորմանը և ԵՄ-ի կողմից աջակցվող Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ջանքերին նպաստող միջավայրի ապահովմանը։