ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանից ԱԺ «Ելք» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը հետաքրքրվեց՝ նախորդ Կառավարության արձանագրած 7․5 տոկոս տնտեսական աճի վրա արտաքին և ներքին ինչ գործիքներ են ազդել, և այդ ազդեցությունը տնտեսության որ ճյուղի վրա, քանի տոկսով է եղել։
«Մետաղի գնի աճ, գործընկեր երկրներում տնտեսական աճ, դրամի արժևորում․ ես ուզում եմ հասկանալ, բացի այս արտաքին գործոններից, ի՞նչն է եղել տնտեսական աճի պատճառը։ Սա կարևոր է հասկանալ, որ  մեր Կառավարությունը իմանա, որ ուղղությամբ  է գնալու»,- հարցրեց պատգամավորը։
Հարցին ի պատասխան՝ Արտոմ Ջանջուղազյանը նկատեց, որ էապես աճել է սպառումը, արտաքին գործոնները էական են և նրանց հետ չենք կարող հաշվի չնստել։
Նախարարը նաև հավելեց, որ տնտեսական աճին նպաստել է նաև վարկավորման ծավալի աճը։
Գևորգ Գորգիսյանը նախարարից հետաքրքրվեց՝ 7․5 տոկոս տնտեսական աճի քանի տոկոսն է, որ կախված չէ արտաքին գործոններից։
«Համախառն ազդեդության արդյունքը մի թվի մեջ է ամփոփվում, բայց մասնավորեցնել, այդ գիտական ապարատը դեռ չկա, որ դատողություններ անենք»,- ասաց նախարարը։