ՀԱՊԿ անդամ երկրներն ընդհանուր առմամբ համաձայնեցրել են Հայաստանին օգնություն տրամադրելու համատեղ միջոցառումների մասին որոշման նախագիծը։ Այս մասին Երևանում հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Ընդհանուր առմամբ, համաձայնեցվել է Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագիծը Հայաստանի Հանրապետությանն օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին»,- ասել է Զասը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների և ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հանդիպմանը։
«Կովկասյան տարածաշրջանում դրական դեր են խաղում Հայաստանի և մյուս մասնակիցների ջանքերը՝ ուղղված խաղաղության պայմանագրերի ձեռքբերմանը, սահմանների իրավաբանական ձևակերպմանն ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը»,- հավելել է գլխավոր քարտուղարը։
Հիշեցնենք՝ Երևանում նոյեմբերի 23-ին մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների, պաշտպանության նախարարների և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների համատեղ նիստը։
Հավաքական անվտանգության խորհրդի անդամները կքննարկեն միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության արդի խնդիրները և ՀԱՊԿ գործունեության հիմնական արդյունքները միջնստաշրջանային շրջանում: Ամենակարևոր հարցերից մեկը կլինի ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործումը և Հայաստանի Հանրապետությանը օգնության տրամադրման համատեղ միջոցառումների քննարկումը։