Նոյեմբերի 23-ին Երևանում ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստ է տեղի ունենալու, որի ընթացքում ճանապարհային քարտեզ պիտի ընդունվի, կամ՝ ոչ։ Դրված է Հայաստանի տարածքների՝ ադրբեջանական զավթումից ազատելու հարցը։ Բայց նիստից առաջ Բելառուսի նախագահն անում է Հայաստանի դեմ ուղղված հայտարարություններ, թե հայ-ադրբեջանական հարաբերությունը ՀԱՊԿ-ի խնդիրը չէ, թե Իլհամն իրենց եղբայրն է և այլն։
Factor TV-ն ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին հարց ուղղվեց՝ եթե Երևանում Լուկաշենկոյի ձեռքով ձախողվի ճանապարհային քարտեզի ընդունումը, այսինքն՝ ձախողելու այդ գործը նրան հանձնարարվի, ՀՀ տարածքների օկուպացիան վերացնելու հարցը ՀԱՊԿ-ում լուծում չստանա, ի՞նչ է մնալու ՀՀ-ին անել ՀԱՊԿ-ում, եթե ոչ՝ լքել այդ կառույցը․ «Ընդհանրապես՝ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցերը, մեծ հաշվով, ՀՀ-ի խնդիրները չեն։ ՀԱՊԿ-ն պետք է նման հարցերի մասին մտածի և մտահոգվի, Հայաստանը մտածելու բան չունի, որովհետև այդ հարցը պետք է ուղղված լինի ՀԱՊԿ-ին։ Եթե ՀԱՊԿ-ն չի ընդունում, որ Հայաստանում կա սահման, նշանակում է՝ չկա նաև ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտի, և մեծ հաշվով՝ չկա նաև ՀԱՊԿ։ Սա է ամբողջ հարցը, որով պետք է մտահոգվի ՀԱՊԿ-ն, ՀՀ-ն չունի մտահոգվելու հարց»,- պատասխանեց Արմեն Գրիգորյանը։