Ադրբեջանը զորքը պիտի հանի ՀՀ տարածքից դելիմիտացիայի արդյունքում, որ առաջ շարժվենք՝ արդյունքներ լինեն․ Արմեն Գրիգորյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանի տարածքից շուրջ 130 ք/կմ տարածք Ադրբեջանը բռնազավթել է 2021-2022 թվականներին։
Սոչիի հայտարարությամբ` ՀՀ-ն և Ադրբեջանը պարտավորվել են զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա սպառնալիքից։ Սա փաստացի նշանակում է, որ ՀՀ-ն իր տարածքներից Ադրբեջանի զինուժի դուսրբերումը չի տեսնում ուժի միջոցով՝ չի կիրառելու ուժ։ Այդ դեպքում՝ ինչպե՞ս է ՀՀ իշխանությունը պատրաստվում հեռացնել ադրբեջանցիներին։ Ակնհայտ է, որ ոչ մեկի հեռախոսազանգով Ալիևը հետ չի քաշելու իր զորքերը։
ՀՀ Անվտանգության խորհդրի նախագահը Factor TV-ի հարցազրույցում ասում է, որ ՀՀ-ի և միջազգային գործընկերների համար շարունակում է առաջնահերթ մնալ դիվանագիտական ճանապարհով ՀՀ տարածքների՝ ադրբեջանցիներից ազատման հարցը․ «Դելիմիտացիայի արդյունքում, վստահաբար, այդ հարցը պետք է լուծվի։ Չի կարող չլուծվել։ Չի կարող լինել դելիմիտացիա և արձանագրվել դե ֆակտո իրավիճակը։ Դելիմիտացիայի արդյունքում, բնականաբար, ադրբեջանական զորքը պետք է դուրս գա ՀՀ սուվերեն տարածքից»,- պատասխանեց Արմեն Գրիգորյանը։