«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի կողմից առկա է հրավեր հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում անցկացնել եռակողմ հանդիպում, և ես հաստատել եմ իմ մասնակցությունը»,- այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին, նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անկեղծ ասած՝ տեղեկություն չունեմ՝ ադրբեջանական կողմը հաստատե՞լ է մասնակցությունը, թե՞ ոչ»,- նշեց վարչապետը:
Խոսելով հանդիպումից ակնկալիքների մասին՝ Փաշինյանը նշեց. «Կարծում եմ՝ վերջին անգամ այդ ֆորմատով եռակողմ հանդիպում տեղի է ունեցել նախորդ տարվա նոյեմբերին, և կարծում եմ՝ ամենակարևոր ակնկալիքները կապված են այս ընթացքում տեղի ունենցած իրադարձությունների գնահատականի և մեկնաբանության հետ. ընդ որում՝ ավելի հետ կարող եմ գնալ, հասնել մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություն:
Եվ կարծում եմ, որ շատ կուտակված հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ մտքերի փոխանակում, պարզաբանումներ, հարցադրումներ պետք է հնչեն, այդ հարցերի օրակարգը ձեզ հայտնի է՝ սկսած ԼՂ-ում կայունության և անվտանգության ապահովման գործից:
Դուք տեղյակ եք, որ այս տարվա մարտին ադրբեջանական ԶՈՒ-երը ներխուժել էին ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի, և չեմ թաքցրել, որ մեզ համար այդքան էլ հասկանալի չէ խաղաղապահների կողմից արձագանքի բացակայությունը, և, ըստ էության, ինչ միջոցներ են ձեռնարկել այդ գործառույթներն իրականացնելու համար:
Գիտեք, որ ի հեճուկս եռակողմ աշխատանքային խմբում հնչած, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ինչ-որ միջանցքների մասին հայտարարություններ են տեղի ունենում, ընդ որում՝ ոչ միայն ադրբեջանական կողմից: Ռուսաստանում էլ ինչ-որ անհասկանալի մարդիկ կան, ովքեր փորձում են այդ նարատիվը զարգացնել ի հեճուկս ՌԴ նախագահի կողմից արված հայտարարությունների, ստորագրած փաստաթղթերի և ի հեճուկս ՌԴ ԱԳ նախարարության կողմից արված հայտարարությունների, ի հեճուկս ՌԴ փոխվարչապետի արած հայտարարությունների, և շատ հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ, կարծում եմ, շատ էական և ակտիվ քննարկում պետք է տեղի ունենա»: