Երևան կատարած այս արդյունավետ այցի շրջանակում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) անդամներից բաղկացած ԱՄՆ կոնգրեսի երկկուսակցական պատվիրակությունը հանդիպել է տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող գործընկերների հետ։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունն անդրադարձել է կոնգրեսականներին այցին ու հանդիպումներին՝ նշելով, որ քննարկվել են ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքները, միջխորհրդարանական հարաբերությունները և մեր երկրների միջև գործընկերությունը խորացնելու հեռանկնարները։
Կոնգրեսական Դեյվիդ Փրայսի գխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնոյանի, մի քանի ԱԺ հանձնաժողովների և խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ։
Նշվում է, որ ԺԳՀ -ն 20 անդամից բաղկացած հանձնախումբ է, որն ուղղակիորեն գործակցում է աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող խորհրդարանների հետ արդյունավետ, անկախ և խնդիրներին արձագանքող իրավական հաստատություններին աջակցելու նպատակով ։ Հանձնախումբը Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ պաշտոնական գործընկերություն է հաստատել 2020թ.։