Նախարար Վահան Քերոբյանն ու նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել են հայ-սիրիական գործարար խորհրդի անդամների պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպան Նորա Արիսյանը․ տեղեկացնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից։
«Հանդիպման սկզբում նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանի և Սիրիայի միջև ձևավորվել են ամուր բարեկամական հարաբերություններ և հարկավոր է քայլեր ձեռնարկել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները նույնպես բարձր մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ։
Խորհրդի և պատվիրակության նախագահ Լեւոն Զաքի Ետալեանը համառոտ ներկայացրել է հայ-սիրիական գործարար խորհրդի գործունեությունը, հիմնական առաքելությունն ու իրականացված նախաձեռնությունները։
Այնուհետև կողմերը քննարկել են տնտեսության ոլորտում հայ-սիրիական համագործակցության զարգացմանը, գործարար կապերի ամրապնդմանը, ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը, փոխադարձ առևտրի ակտիվացմանը և տնտեսության ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Խորհրդի անդամները հայկական կողմին ներկայացրել են այն ուղղություններն ու նախագծերը, որոնց ուղղությամբ հնարավոր են համարում ծավալել արդյունավետ երկկողմ համագործակցություն:
Նախարար Վահան Քերոբյանը պատրաստակամություն է հայտնել հանգամանորեն ուսումնասիրել ներկայացված առաջարկները՝ փոխշահավետ գործակցությունն ավելի ամուր հիմքերի վրա դնելու նպատակով»,- ասված է հաղորդագրությունում։