Պաշտպանական համակարգերի բարեփոխումները պետք է հիմնված լինեն Զինված ուժերի ժողովրդավարական և քաղաքացիական վերահսկողության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պահպանման և օրենքի գերակայության վրա։ «Պատերազմի երկրորդ տարելից. պաշտպանական բարեփոխումների թերացումները» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց ռազմաքաղաքական հարցերով փորձագետ Արմինե Մարգարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ եթե անվտանգային ոլորտը թափանցիկ չի գործում և հաշվետվողականության սկզբունքը բավարար չափով չի կիրարկվում, ապա կարող ենք հանգել անվտանգության ոլորտի կառավարման լեգիտիմության ճգնաժամկի հետ։
«Ի՞նչ է նշանակում պրոֆեսիոնալ բանակ․ մենք չունենք ընդհանուր պաշտպանական հայեցակարգ»,- ասաց Արմինե Մարգարյանը։
Անդրադառնալով պաշտպանության նախարարության շրջանառության մեջ դրած նախագծին, որով առաջարկվում է վճարել 24 մլն դրամ և ազատվել զինվորական ծառայությունից՝ 4,5 ամիս ուսումնական փուլ անցնելուց հետո, Մարգարյանը նշեց, որ տեղային լուծում առաջարկող նախագիծ է և այն չի կարող ծառայել իր նպատակին։