«2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ կան 3 կարևոր ինստիտուցիոնալ արձանագրումներ, որոնցից առաջինը ԼՂ սուբյեկտի արձանագրումն է։ Այս պայմաններում Ադրբեջանն ասում է ԼՂ սուբյեկտ գոյություն չունի։ Ազգային ժողովում իր ելույթի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Բայց մենք ունենք գործող փաստաթուղթ, որի ներքո դրված է ադրբեջանական կողմի ստորագրությունը, որ կա ԼՂ սուբյեկտ, որն ունի շփման գիծ և որտեղ տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ․․․ Եվ կա Լաչինի միջանցք, որը մարդկանց տեղափոխման և բեռների փոխադրման համար է․․․ Եռակողմ հայտարարությամբ հտակ արձանագրված է, որ Լաչինի միջանցքի գոյության իմաստը ՀՀ-ի և ԼՂ-ի միջև կապն ապահովելն է։ Եվ եռակողմ հայտարարության մեջ չկա սահմանափակում, թե ովքեր կարող են գնալ և ովքեր չեն կարող գնալ ԼՂ։
Վերջին շրջանում նկատելի է, որ Ադրբեջանը փորձում է շրջանառությունից հանել, արխիվային նշանակություն տալ  նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը»,- նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի այս սադրանքներն էլ երևի այդ համատեքստում են։