Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովը ցավակցություն է հայտնել հայկական կողմին՝ Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի կապակցությամբ։ Այս մասին նա հայտարարել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԻՆ ղեկավարների անդամ երկրնըրի խորհրդի նիստին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հանդիպումը սկսվել է Երևանում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվածների և վիրավորների հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրքով։
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրները պետք է համակարգված միջոցներ ձեռնարկեն աղետներից պաշտպանվելու համար։ Այս մասինհայտարարել է ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավար Ալեքսանդր Կուրենկովը։
«ՀԱՊԿ անդամ երկրներից պահանջվում է համակարգված և կոլեկտիվ միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու մեր երկրների անվտանգությունը, այդ թվում՝ բնական և տեխնածին աղետներից»,- ասել է նա ՀԱՊԿ երկրների արտակարգ իրավիճակները համակարգող խորհրդի 13-րդ նիստում։
Կուրենկովը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ում արտակարգ իրավիճակների վարչություններին չի կարելի երկրորդական դեր տալ։
Նա հիշեցրել է, որ ցանկացած ճգնաժամ իր մեջ ներառում է լայնածավալ տեխնածին և հումանիտար աղետների վտանգ, որոնց «մեկ պետության համար դժվար կլինի հաղթահարել»։