«1992 թվականին, երբ որ Արցախը խեղդված էր, հայ ժողովուրդը հրաշք գործեց, և վերականգնվեց ԼՂ-ն՝ որպես առանձին միավոր, բացվեց Գորիս- Ստեփանակերտ ճանապարհը: Եթե համահայկական ուժերով կառուցված Գորիս – Ստեփանակերտ մայրուղին փակվի, դա կնշանակի, որ հայ ժողովուրդը լուռ համաձայնությամբ մասնակցում է այդ ճանապարհի փակմանը: Հաջորդն Աղավնոն է»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Եթե այս իշխանությունը մնա և քայլեր չձեռնարկվեն, կլինեն նոր հուզումներ, նոր տեղահանություններ, կվերադառնանք նախկին գոյավիճակին՝ ստատուս քվոյից անդին: Որոշ ժամանակ անց Արցախն ամբողջությամբ կշրջափակվի՝ քայլ առ քայլ, մեր լուռ մասնակցությամբ, քաղաքական գործիչների հայտարարություններով, կուսակցական մեծախոսություններով…»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Նա նաև հայտարարեց, որ իր համար որպես պայքարի մեկնարկի օր է նախանշել օգոստոսի 8-ը: