«Հայհոյանքը դարձել էր քաղաքական խոսույթի մի մաս, ուստի անհրաժեշտ էր միջոցներ ձեռնարկել»,-  խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին նշեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ծանր վիրավորանքի ապաքրեականացմանը։
Ըստ Վլադիմիր Վարդանյանի՝ որևէ դրույթի քրեականացումը կամ ապաքրեականացումը քաղաքական կամքի դրսևորում է․ «Քաղաքական իրավիճակը կարող է փոխվել, և արարքը դառնում է հանրորեն վտանգավոր կամ քիչ վտանգավոր։ Կովիդի սահմանափակումները ևս ապաքրեականացվել են, որովհետև մեծ քանակի պատվաստանյութեր ունենք արդեն»։
Հարցին՝ ինչպե՞ս եք պարզել, որ ատելության խոսքի մակարդակը նվազել է, Վարդանյանը պատասխանեց․ «Շատ հեշտ է՝ փորձեք սոցցանցերն ուսումնասիրել, խոսույթը, հայտարարություններն ուսումնասիրել։
Պատգամավորն  ընդգծեց, որ ո՛չ Եվրոպական դատարանը, ո՛չ որևէ միջազգային ստանդարտ չի կարող ընդունել հայհոյանքը որպես խոսքի ազատության անթույլատրելի սահմանափակում։
«Ոչ մի միջազգային ճնշում չի եղել, սպասում ենք ՍԴ որոշմանը: Մենք նախագծի քննարկման ժամանակ ասում էինք, որ այն որպես ժամանակավոր միջոց ենք կիրառելու, որպեզի ատելության խոսքի հետ կապված իրավիճակը շտկվի»,- նշեց Վարդանյանը՝ նաև ընդգծելով, որ օրենքը որոշակի կանխարգելում իրականացրեց վիրավորանքի և ատելության հարցում։
ԱԺ Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը նաև հայտնեց, որ օրենքի ապաքրեականցման դեպքում արդեն իսկ հարուցված քրեական գործերը կարճվելու են։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն օրերս հայտարարել էր որ կառավարությունը որոշել է հրաժարվել ծանր վիրավորանքի համար քրեական պատասխանատվությունից․ հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող քրեական նոր օրենսգրքում չի գործի դեռեւս մեկ տարի առաջ ընդունված այդ դրույթը, եւ փոխարենն անձին ծանր վիրավորանք հասցնելու համար կկիրառվի մինչ օրս էլ գործող՝ մինչև 3 միլիոն դրամի տուգանքի դրույթը։