Վերջին ամիսներին հատկապես ակտիվացել են արտաքին քաղաքական պրոցեսները թե՛ Թուրքիայի, թե՛ Ադրբեջանի ուղղությամբ։ Հիմա բանակցություններն ընթանում են Ուկրաինայի դեմ ՌԴ-ի սկսած պատերազմին զուգահեռ։ Մայիսի 3-ին Վիեննայում հանդիպեցին հատուկ բանագնացներ Ռուբեն Ռուբինյանը և Սերդար Քըլըչը։ Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ քննարկել են հնարավոր քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել կարգավորման ուղղությամբ՝ շոշափելի առաջընթացի հասնելու համար։
Միաժամանակ, Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու մտադրության մասին են հայտարարում։ Շուտով պետք է հայտարարվի դեմարկացիայի հանձնաժողովի ստեղծման մասին։ Օրերս հանդիպեցին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Ակտիվացել է նաև ընդդիմությունը, որը փողոցում ակցիաների միջոցով Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն է պահանջում՝ քննադատելով նրա քաղաքականությունը Ղարաբաղի հարցով։
Ո՞ւր են գնում պրոցեսները։ Factor TV-ի կազմակերպած քննարկմանը մասնակցում են ռազմաքաղաքական հարցերով փորձագետ Արեգ Քոչինյանը, «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը, պատմաբան Հայկ Դեմոյանը, ԵՊՀ դոցենտ, քաղաքական գործիչ Նարինե Դիլբարյանը։