ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն այսօր Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովում ներկայացրեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը:
Պատգամավոր առաջարկում է ծառայության վայրում ծառայողական բնակարանով չապահովվելու դեպքում պայմանագրային զինծառայողներին տրամադրել ամսական դրամական փոխհատուցում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով և չափերով:
Նշենք, որ Թովմասյանի դիտարկմամբ՝ գործող օրենքի կիրառման արդյունքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ: Նրա խոսքով՝ խնդրահարույց դեպքերի հանգամանքները՝ որպես հանցագործության հատկանիշ հիմք են հանդիսացել, և 81 պայմանագրային զինծառայողների նկատմամբ քրեական գործեր են հարուցվել:
Նախագիծը ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում ներառելու հարցը դրվեց քվեարկության, այն Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով կողմից դրական եզրակացություն ստացավ ձայների 5 կողմ և 4 դեմ համամասնությամբ: