ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն առաջարկում է փոփոխություն կատարել «Զինվորական ծառայության և զինծառայոողի մասին» օրենքում։ Նախագիծը նա ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում։
«Փոփոխության արդյունքում ՀՀ պաշտպանության ժամանակ կամ ԶՈՒ-ում կամ ՀՀ միջազգային պայմանագրերով ՀՀ-ում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված, մահացած ծնող, եղբայր կամ քույր ունեցող անձը կազատվի պարտադիր զինվորական ծառայությունից՝ անկախ ընտանիքի միակ արու զավակը լինելու հանգամանքից:
Նա նշեց, որ հիմնական մտահոգությունը եղել է այն, որ այս նախագիծը լուրջ հարված կլինի զինված ուժերին և պաշտպանունակությանը:
«Սա որևէ անվտանգային խնդիր իրենից չի ներկայացնելու: 2022 թվականի ամառային զորակոչին նախատեսվում է, որ այս օրենքի շահառու կլինի ընդամենը 10 քաղաքացի, իսկ ձմռան զորակոչին կլինի 17 քաղաքացի, 2023 թվականի ամառային զորակոչին 11 քաղաքացի, իսկ ձմեռային զորակոչին 14 քաղաքացի»,- ասաց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ամեն զորակոչին 10-20 զինծառայողի՝ այս հիմքով ազատվելը մարտունակության առումով խնդիր չի առաջացնի: