«Հերիք է նեյնիմ անել. դատական հարցերը պետք է լուծել, թե չէ այդ մասով մեր իշխանությունը կհեղինակազրկվի». Վիգեն Խաչատրյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Մեծ ժողովուրդ չենք, բոլորը գիտեն, ով ինչ է թալանել, ինչ ունեցվածք ունի, որ պաշտոնյան ինչ չարաշահումներ է արել, ինչ բիզնեսներ ու շենքեր ունի, մարդիկ ուզում են հասկանալ՝ նրանց պատասխանատվության կանչելո՞ւ են: Մեր դատավորները օրերով, ամիսներով հետաձգում են գործերը, պաշտպանները գեղեցիկ ճառեր են ասում, և ակնհայտ հանցագործները անմեղսունակ տեսքով քաղաքականությամբ են զբաղվում: Մարդիկ ասում են՝ սրա վերջը ե՞րբ է գալու»,-  ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի քնարկման ժամանակ այս մասին նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը:
«Ինձ հետ ամեն հանդիպմանը մարդիկ հարցնում են՝ ե՞րբ եք էս խուլիգաններին պատասխանատվության կանչելու, ինչքա՞ն պետք է հանդուրժեք հանցագործներին, որոնք ման են գալիս հրեշտակի թևերով…  Հերիք է «նեյնիմ» անել. դատական հարցերը պետք է լուծել, թե չէ այդ մասով մեր իշխանությունը կհեղինակազրկվի»: