Պաշտպանական ծախսերն ավելացել են ընդամենը 11 %-ով․ աբսուրդ է․ Ավետիք Չալաբյանը կոչ արեց համախմբվել բանակի վերականգնման շուրջ․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Սահմանազատման իրականացումը առանց խաղաղության պայմանագրի բերելու է դե ֆակտո Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը՝ Խորհրդային Ադրբեջանի սահմաններում և ըստ էության հրաժարում Արցախի հանրապետության անկախության հետագա պայքարից»։ «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց «Արար» հիմնադրամի համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը։
Նա Հավելեց, որ սահմանազատումն իրականացնելով առանց խաղաղության պայմանագրի ժամանակավրեպ է և ՀՀ շահին հակասող։
Չալաբյանի դիտարկմամբ՝ Արցախի հարցի լուծում գոյություն չունի առանց ուժային հավասարակշռության։ Ադրբեջանը փորձելու է օգտվել գործադիրի հերթական սխալներից՝ վերցնի ճանապարհ ու բարձունք, պարտադրի սահմանազատում։
«Եթե ուզում ենք կանխել ընթացքը, դա հնարավոր է միայն ազգային համատարած մոբիլիզացիայի պայմաններում… Կոտրված անվտանգային համակարգով չենք կարող դիմադրել թշնամու նկրտումներին, պետք է վերականգնել այդ համակարգը… Պաշտպանական ծախսերն ավելացել են ընդամենը 11 %-ով․ սա աբսուրդ է, պետք է ավելանար 30 տոկոսով: Մեզ այս պայմաններում առնվազն պետք է մեկ միլիարդանոց պաշտպանական բյուջե»,- նշեց Չալաբյանը։