ՀՀ դպրոցների 31,5%-ում աշակերտների թիվը չի հասնում 100-ի: Սյունիքի մարզի դպրոցների 2/3-ը մինչև 100 աշակերտ ունեցող դպրոցներ են։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստում հայտնեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը։
Կրթական հաստատությունների բարելավման ծրագրով, ըստ նախարարի, առաջարկվել է դպրոցների բարեփոխումներ իրականացնել Կապան խոշարացված համայնքում, որի կազմում ներառվել են Կապան քաղաքն ու հարակից 31 գյուղերը։
«6 գյուղերում պետք է պահպանել եղած դպրոցները, դրանցում ապահովել նաև մասնագիտական կրթությունը` մինչև 12-րդ դասարան, նաև կառուցել նախակրթարաններ։ Իսկ մնացած 25 գյուղերում առաջարկվել է ստեղծել 7 հանգույցներ, որտեղ տարբեր դպրոցների երեխաներ կմիավորվեն ու որակյալ կրթությամբ կապահովվեն։ Այս 7 հանգույցների գործունեությունն ապահովելու համար առաջարկվում է կառուցել 8 ճանապարհ ։ Իհարկե, ծրագրում ներառված են նաև որակյալ տրանսպորտային միջոցները»,- ասաց նախարարը։