Երբ որ ազգը, պետությունը կանգնում է վտանգի առաջ, բոլոր քաղաքական ուժերը, որքան էլ իրար հոշոտած, բզկտած լինեն, գալիս է մի պահ, որ հասկանում են՝ վտանգվում է երկիրը, և այս դեպքում ամեն ինչ մոռացության է մատնվում, և լծվում են երկիրը ոտքի կանգնեցնելու խնդրին: Այս մասին նախընտրական քարոզարշավի ամփոփմանը նշեց ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Եթե Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը համաձայնեին իմ առաջարկին, պայմանը գիտեք՝ ո՛չ ես, ո՛չ իրենցից մեկը, չպետք է հավակնեինք պետական պաշտոնի, կստեղծեինք տեխնոկրատների լուրջ մի կառավարություն, և այդ կառավարությունը հանգիստ, նաև ունենալով այսպիսի քաղաքական ուժերի աջակցությունը, հնարավորություն կստանար 1-2 տարում ոտքի կանգնեցնել պետությունը, ես դրանում 100 տոկոսով հավատացած եմ: Սա հարցի մի կողմն է:
Հարցի մյուս կողմն այն է, որ եթե իմ առաջարկած դաշինքը ստեղծվեր, այսօր Նիկոլի ֆենոմեն գոյություն չէր ունենա, նա կթողներ, կփախչեր Հայաստանից: Քոչարյանը և Սարգսյանը վիժեցրին այս պլանը»,- նշեց Տեր-Պետրոսյանը: