««Ղարաբաղ՝ իշխանության դիմաց» բանաձևը գործի է դրվել 1998 թվականին»,- այսօր Լոռու մարզում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ասաց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինայնի խոսքով՝ 1998 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանը Ղարաբաղը դուրս թողեց բանակցային գործընթացից։
«Մեր զոհերի, մեր նահատակների արյունը 1998 թվականի այդ որոշմամբ Ռոբերտ Քոչարյանն ուղղակի վաճառեց սեփական իշխանության դիմաց։ «Ղարաբաղ՝ իշխանության դիմաց» բանաձը գործի դրվեց 1998 թվականին։
Հաջորդ փուլով մեջտեղ բերվեց Մեղրին Ադրբեջանին հանձնելու, Ղարաբաղի հետ փոխանակելու տարբերակը, որի համատեքստում Շուշին անջատվեց Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզից, և դրվեց, ինչպես Վարդան Օսկանյանն էր ասում, օկուպացված տարածքների հետ նույն շարքում։
1999 թվականի այդ խայտառակ փաստաթղթի մեջ առաջին անգամ պաշտոնապես ձևակերպվեց «Ղազախի շրջանի տարածքներ» արտահայտությունը։
Եվ հիմա կարող ենք ասել, որ Կարեն Դեմիրճյանն ու Վազգեն Սարգսյանն իրենց կյանքերի գնով փրկեցին Մեղրին։
1999 թվականի նոյեմբերի 30-ին Ռոբերտ Քոչարյանը կողմ քվերակեց Եվրոպայում անվտանգության ստամբուլյան խարտիային, որը նշանակում է, որ Ղարաբաղի հարցը կարող է լուծվել բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»,- նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա է ճշմարտությունը: