Հայ ազգային կոնգրեսը արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության վերաբերյալ որոշում է կայացրել: ՀԱԿ վարչության անդամ Արմեն Խաչատրյանը նշեց, որ ցուցակը կազմաված է 101 թեկնածուներից, այն գլխավորում է առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, երկրորդ համարը Լևոն Զուրաբյանն է, երրորդը՝ Ինեսա Գաբայանը:
Ինչ վերաբերում է դաշինք կազմելու նպատակահարմարությանը՝ ՀԱԿ-ը ընտրությունների կգնա մեկ կուսակցությունով. «Բայց ՀԱԿ ընտրացուցակը նայելով՝ կհասկանաք, որ դա, ըստ էության, անհատների լայն դաշինք է»:
Անդրադառնալով հարցին՝ գործող իշխանությունների հետ հանարավոր է կոալիցիա կազմեն, թե ոչ, Խաչատրյանը նշեց, որ ՀԱԿ-ն այդ հարցը չի քննարկել. «Որևէ բան չի կարելի բացառել, այդ թվում նաև այն, որ մենք կազմելու ենք որակյալ մեծամասնություն: Ընտրությունները թող ավարտվեն, քվեարկության արդյունքները հայտնի դառնալուց հետո այդ հարցը կքննարկենք»: