Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց, թե ինչ է դեմարկացիան և ինչ է դելիմիտացիան: Նրա խոսքով՝ չնայած 30 տարի առաջ սկսել են դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը, բայց մեր տարածաշրջանի հետխորհրդային երկրներից ոչ մեկում չի ավարտվել այդ գործընթացը:
«Արցախյան առաջին պատերազմի հետևանքով Սովետական Հայաստանի տարածքներից շուրջ 70ք/կմ գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Մենք ունենք սահմանամերձ գյուղեր, որոնք հողեր չունեն, նրանց հողերն օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից: Եվ Սովետական Ադրբեջանին պատկանած տարածքներ կան, որոնք գտնվում են մեր Զու վերահսկողության ներքո»,-նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով՝ ինչո՞ւ չենք խոսում Արծվաշենի մասին»,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Փաշինյանն ընդգծեց. «Մենք համոզված ենք, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը պետք է լիարժեքորեն իրագործվի… Այս կետից մենք պետք է ընտրենք մեր երկարաժամկետ ռազմավարությունը: Ի՞նչ է նշանակում դեմարկացիա և դելիմիտացիա, դա նշանակում է փակենք սահմանների անվտանգության թեման»: